- Flaga świętego Dawida (złoty krzyż na czarnym tle) stanowi istotny element obchodów tego dnia. Na ulicach robi się gwarno. Odbywają się parady, koncerty, targi produktów regionalnych, a także zawody sportowe. Dzieci i młodzież swoje mundurki szkolne zamieniają na tradycyjne stroje walijskie. Całe miasta, poszczególne domy i odzież przyozdabia się symbolami narodowymi, czyli porem i żonkilem.
- Święty Dawid, o którym tu mowa to Dawid z Menevii, które to miasto obecnie nazywa się St. David’s dla uczcenia właśnie tego świętego, i ciekawostką jest to, że jest to najmniejsze miasto w Wielkiej Brytanii o statusie City oraz uważane jest za religijną stolicę Walii.
- Por to pamiątka po walkach z Anglikami. Aby wyróżniać się podczas walk, walijscy żołnierze znakowali tym warzywem swoje mundury. Por to także symbol świętego Dawida. Żonkil natomiast kwitnie w marcu, więc był świadkiem śmierci świętego. Tradycyjnymi potrawami spożywanymi w Dniu Świętego Dawida są zupa z porów oraz cawl – rodzaj gulaszu z walijskiej jagnięciny i pora.
Cześć, na tym blogu będę opisywał różne wątki z książek oraz będę wam opowiadał dlaczego czytanie jest takie ważne. Zapraszam do czytania postów w piątki, soboty i niedziele :)
czytanietopodstawa.blogspot.com
środa, 28 lutego 2018
Ciekawostki o Dniu Świętego Dawida
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Nie, wiedziałam. Fajne posty!!!
OdpowiedzUsuń